şişli escort
Bugun...


Av. Türkan YAŞAR

facebook-paylas
BOŞANMAK, BOŞANMA DAVASI NEDİR?
Tarih: 24-10-2017 09:50:00 Güncelleme: 22-05-2020 01:52:00


Evlilik birliğini yasal olarak sona erdirmek amacıyla eşlerin birlikte ya da eşlerden birinin açacağı bir davadır.

 Boşanma davası eşlerin anlaşmaya varıp varmamasına yada sebeplerine göre değişiklik göstermektedir. Eşlerin boşanmanın bütün hukuki sonuçlarında anlaşmaya varmışlarsa açılacak olan dava anlaşmalı boşanma davası olacaktır. Ancak eşlerden yalnız birinin boşanmak istemesi halinde veya eşlerin boşanmanın sonuçlarında anlaşmaya varamamış olmaları halinde açılacak olan dava çekişmeli boşanma davasıdır.

Boşanmak İçim MASIL BİR YOL İZLEYECEĞİM?

Boşanma davası açma kararı verdim ancak boşanmak için ne yapmalıyım bilmiyorum diye düşünen eşler boşanma davası açma kararı verdiklerinde çoğunlukla nasıl boşanacaklarını ve hangi adımları izlemeleri gerektiğini bilmemezler.ÖNCE BOŞANMA DAVASI AÇMA KARARINIZ KESİN OLMAL SONRA BOŞANMA SEBEPLERİNİZ BELİRLİ OLMALI Bunlar  oluşturulduktan sonra ya Avukata yada yazacağınız bir dilekçe ile Aile Mahkemesine gitmeniz gerekmektedir.

Boşanma  Davası  Nerede AÇILIR?

Boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Ancak Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmak gerekecektir. Yargıtay Kararlarına göre Aile Mahkemesi olmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi boşanma davalarına Aile Mahkemesi sıfatıyla bakacaktır. Davayı görmeye yetkili mahkeme ise eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesi veya eşlerin son 6 aydan beri birlikte yaşadıkları yer mahkemesidir

Boşanma Davası Nekadar SÜRER?

Boşanma davası ne kadar sürer sorusu  boşanmak isteyen eşler tarafından sıkça sorulan  bir sorudur. Ancak boşanma davası ne kadar sürer sorusuna kesin bir yanıt vermek mümkün değildir. Dava süreci hukuki prosedürlerin doğru yürütülmesi, boşanmaya dair her türlü delilin toplanması ve mahkemeye sunulması, başvurulan mahkemenin iş yükü, davanın çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma olması gibi hususlara göre değişiklik gösterecektir. Örneğin bir anlaşmalı boşanma davası elbette çekişmeli boşanmalara göre daha kısa sürecektir.Bu nedenlerden    dolayı Boşanma Davalarına AVUKAT ile sürdürmek   boşanma davası süresini yarıya kadar indirebilmektedir.

Boşanma  İçin Gereken ŞARTLAR?

 ANLAŞMALI   boşanma şartları    TMK madde 166'da sayılmıştır. Buna göre eşlerin evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayanarak anlaşmalı olarak boşanma davası açabilmeleri için şu şartların gerçekleşmesi gerekmektedir:

-Evlilik birliği en az bir yıl sürmüş olmalıdır.

-Eşler birlikte başvurmalı veya bir eşin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi gerekir.

-Hakim tarafları bizzat dinlemeli ve iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmelidir.

-Taraflar boşanmanın mali sonuçları ve varsa çocukların durumu hakkında bir düzenleme yapmalı ve fikir birliğine varmış olmalıdır.

-Hakim tarafların yapmış olduğu düzenlemeyi uygun bulmalıdır.

ÇEKİŞMELİ Boşanma Şartları ise boşanma şartları ayrıca değerlendirilecek ve hakim boşanma şartlarının oluşup oluşmadığına delilleri de göz önünde bulundurarak karar verecektir.Boşanma Davasında Kadın Hakları Nelerdir?

Boşanmada kadının hakları kapsamına mal paylaşımı, velayetin kendisine verilmesi, maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi ve nafaka girmektedir. Bunlara hükmedilmesi için gerekli birtakım şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Örneğin velayeti kendisine alabilmesi bakımından çocuğun menfaatinin annenin yanında kalması yönünde olması gerekmektedir. Yahut nafaka ve tazminat talep edebilmesi için boşanmada erkekten daha az kusurlu olmalı ya da kusursuz olmalıdır. Bununla birlikte boşanmada kadın hakları tam anlamında kullanabilmek için boşanma dilekçesini doğru ve titiz bir şekilde yazmalıdır. Çünkü dilekçede tam ve doğru iletilmeyen talep ileride hakkın kaybedilmesine sebep olabilmektedir. Yahut boşanmayı getiren olayların doğru aktarılmaması da kadını kusurlu gösterebilmektedir.

 

Boşanma Süreci ve Boşanma İşlemleri?

Boşanma süreci eşlerin birlikte ya da eşlerden birinin görevli ve yetkili mahkemeye başvurmasıyla birlikte başlamaktadır. Boşanma işlemlerinden ilki  boşanma dilekçesinin yazımıdır.

Boşanma Dilekçesinin uzman boşanma avukatı ile birlikte gerçekleştirilmesi davada büyük önem arz etmektedir. Bu noktada boşanma süreci bir avukatla beraber yürütülmeye başlanmaktadır. Boşanma dilekçesinin verilmesiyle başlayan boşanma işlemleri davanın anlaşmalı olarak açılması halinde Anlaşmalı Boşanma Protokolü nüde kapsamaktadır.  Bu şekilde boşanma süreci başlayacaktır. Dilekçeleşme aşaması ve duruşmalar ile devam edecektir. Bu süreçte kişilerin maddi gücü oranında bir avukata danışması önemldir. Taraflar maddi durumlarının yetersiz olması durumunda barodan ücretsiz avukat da talep edebilmektedir.

Boşanma süreci delillerin sunulması ile karşılıklı verilecek dilekçelerden sonra ön inceleme aşaması, tahkikata geçilmesi ve gösterilen delillerin

Boşanmada Nafaka Süreci?

Boşanma davası süreci içinde ihtiyacı olan taraf nafaka isteminde bulunabilecektir. Boşanmada nafaka iştirak, yoksulluk, yardım nafakası olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte dava sürecinde hükmedilebilecek olan nafaka türüne ise tedbir nafakası denmektedir. Tedbir nafakası boşanmada nafaka isteminde bulunan tarafa verilmek üzere hakim tarafından karar verilen geçici bir nafaka türüdür. Tedbir nafakasına eşlerden biri hakkında ve çocuk hakkında hükmedilebilir.

Boşanmadavası süreci içinda Nafaka türlerinden biri de Yoksulluk Nafakasıdır . Yoksulluk nafakası boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olan tarafa verilecektir. Ancak burada önemli olan nokta nafaka talebinde bulunan kişinin boşanmaya sebep olan olaylarda kusursuz ya da nafaka yükümlüsünden daha hafif kusurlu olması gerektiğidir. Bir diğer nafaka türü olan iştirak nafakası ise çocuklar bakımından düzenlenmiştir. Velayet kendisine verilmeyen taraf çocuğun her türlü bakım ve eğitim giderlerine kendi gücü oranında katılmalıdır.

Boşanmada Tazminat Süreci?

Evlilik birliğinin sona erdirilmesinde yani boşanmada tazminat istenebilir. Ancak boşanmada tazminat talep edilebilmesi tazminat talep eden tarafın boşanmayı getiren olaylarda kusursuz ya da daha az kusurlu olması gerekmektedir. Boşanmada tazminat maddi ve manevi olarak iki türlüdür. Maddi tazminat istemi için boşanmanın, talepte bulunan tarafın mevcut ya da beklenen menfaatlerinde zarar sebep olması gerekmektedir. Bu durumda kusurlu tarafa gücü oranında tazminata hükmedilecektir.

Boşanmada tazminat türlerinden diğeri olan manevi tazminat ise boşanmayı gerektiren olaylardan ya da evlilik birliğinin sona ermesinden dolayı kişilik hakları zedelenen taraf tarafından istenebilecektir. Maddi ve manevi tazminatın miktarına ise hakim takdir hakkı çerçevesinde karar verecektir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Süreci?

Evlilik birliğinin kurulması ile meydana gelen eşler arasındaki ekonomik ortaklık boşanma ile sona erecektir. Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı   adı verilen bu süreçte eşlerin tabi oldukları yasal mal rejimine göre hareket edilmesi gerekmektedir. TMK dört farklı mal rejimi düzenlemiştir. Eşler bunlardan herhangi birini kendileri belirlemediği sürece mal rejimleri edinilmiş mallara katılma rejimidir. Ancak taraflar mal rejimi sözleşmesi, bir diğer deyimle evlilik sözleşmesi ile kendi aralarında belirledikleri bir mal rejimini de seçebilmektedir. Boşanmada mal paylaşımı TMK m. 179 uyarınca eşlerin bağlı olduğu Mal Rejimi  hükümlerine göre gerçekleştirilecektir.

Boşanma Davasında Avukatın Önemi?

Boşanma davaları hukukumuzda büyük önem arz etmektedir. Kişilerin yaşantılarıyla yakından ilgili olan bu davalarda ufak usul hataları bile hak kayıplarına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle boşanmak isteyen kimselerin uzman boşanma avukatı ile görüşerek dava açmalarını tavsiye etmemiz gerekmektedir Avukatlar  boşanma dilekçesi yazımında yardımcı olacak ve boşanmaya dair her türlü delilin toplanması ile mahkemeye sunulması hususunda hizmet vereceklerdir Sürecin boşanma avukatı ile birlikte yürütülmesi halinde açılacak dava çekişmeli dahi olsa hukuki anlamda bir hatanın olmayacağı göz önüne alınırsa dava süresi de kısalacaktır. Bununla birlikte boşanmak isteyen tarafın nafaka, tazminat gibi taleplerinin iletilmesi ve davanın her an takip edilmesi için boşanma avukatına danışılması önemlidir.Bu yazı 532 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI