şişli escort
Bugun...


Av. Sümeyra AKBURAK

facebook-paylas
1. YARGI PAKETİ
Tarih: 20-05-2020 00:49:00 Güncelleme: 22-05-2020 02:02:00


Uzun süredir ülke gündemini meşgul eden yargısal reform niteliğindeki 7188 sayılı yasal değişiklik paketi, 24 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlara yeni düzenlemeler getiren paket, özellikle birçok suç alanında tahliye ve temyiz kanun yoluna başvurma imkanı sağlaması bakımından önem taşıyor. KHK ile konulan pasaport tahdidinden, Avukatlık mesleğine kabul edilmede sınav düzenlenmesine, uzun tutukluluk sürelerinden, 5 yıl ve altında verilerek kesinleşen cezalar için temyiz kanun yoluna başvuru hakkının tanınmasına kadar birden çok alanda yeniden düzenleme içermektedir. Bugünkü yazımızda, kısaca 5 yıl ve altında verilerek kesinleşen cezalar bakımından getirilen düzenleme hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 286/2-a maddesine göre; 5 yıl (dahil) veya daha az hapis cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair Bölge Adliye Mahkemesi kararları temyiz edilemez idi. Aynı durum miktarı ne olursa olsun, adli para cezasına hükmedildiği haller için de geçerli idi. 7188 sayılı Kanunun getirdiği değişiklik ile, bu duruma istisna oluşturacak katalog suçların bir diğer ifade ile sınırlı sayıdaki suçların ilgili kanun maddesine eklenmesi ile temyiz kanun yoluna başvuru imkanı sağlanmıştır. Şöyle ki;

 

7188 sayılı Kanunun 29.maddesi ile 5271 sayılı Kanunun 286. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

“(3) İkinci fıkrada belirtilen temyiz edilemeyecek kararlar kapsamında olsa bile aşağıda sayılan suçlar nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilir:

a) Türk Ceza Kanununda yer alan;

1. Hakaret (madde 125, üçüncü fıkra),

2. Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit (madde 213),

3. Suç işlemeye tahrik (madde 214),

4. Suçu ve suçluyu övme (madde 215),

5. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama (madde 216),

6. Kanunlara uymamaya tahrik (madde 217),

7. Cumhurbaşkanına hakaret (madde 299),

8. Devletin egemenlik alametlerini aşağılama (madde 300),

9. Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama (madde 301),

10. Silâhlı örgüt (madde 314),

11. Halkı askerlikten soğutma (madde 318),

suçları.

b) Terörle Mücadele Kanununun 6 ncı maddesinin ikinci ve dördüncü fıkrası ile 7 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan suçlar.

c) Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 28 inci maddesinin birinci fıkrası, 31 inci maddesi ve 32 nci maddesinde yer alan suçlar.”

 

İşbu düzenlemeye göre, anılan suçlar bakımından halihazırda verilerek kesinleşmiş bulunan cezalar ile bu suçlardan yargılananlar için verilecek 5 yıl ve altındaki cezalar için temyiz kanun yolu açılmış bulunmaktadır. Söz konusu suçlardan halihazırda kesinleşmiş cezası bulunanlar hakkındaki kararların temyizi ise 7188 sayılı Kanunun 31. Maddesi ise Ceza Muhakemesi Kanununa eklenen Geçici 5. Maddenin 1. Fıkrasının f bendi,

 

“f) 286 ncı maddenin üçüncü fıkrasında yapılan düzenleme, bu maddenin yayımlandığı tarihten itibaren on beş gün içinde talep etmek koşuluyla aynı suçlarla ilgili olarak bölge adliye mahkemelerince verilmiş kesin nitelikteki kararlar hakkında da uygulanır. Bu bendin uygulandığı hâlde, cezası infaz edilmekte olan hükümlülerin, 100 üncü madde uyarınca tutukluluğunun devam edip etmeyeceği hususu, hükmü veren ilk derece mahkemesince değerlendirilir.”

 

Şeklindeki düzenlemesi uyarınca 7188 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde Yargıtay’a başvurmak sureti ile yapılacaktır. Bu aşamada, 5 yıl ve altında cezası kesinleştiği için cezası infaz olanların ise yine aynı fıkranın 2.cümlesine göre hükmü veren ilk derece mahkemesine yapılacak yazılı başvuru ile talep edilebilecektir.

 

7188  sayılı kanunun yürürlüğe ilk girdiği gün, paket kapsamındaki suçlardan olan silahlı örgüte yardım suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası alması sebebiyle infazı sürmekte olan müvekkillerimiz için hükmü veren mahkemeye yaptığımız infazın durdurulması talebi kısa sürede kabul edilerek, yeni yasal değişiklik uygulanmış ve hükmün infazı,

 

Yargıtay’dan verilecek kararın açıklanmasına kadar durdurulmuştur. Benzer durumda dosyaları bulunan sanıkların veya meslektaşlarımızın Yargıtay’a başvuru için 24 Ekim 2019 tarihinden 15 günlük süreleri bulunduğunu naçizane hatırlatmak isteriz. Saygılarımla,Bu yazı 661 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI